Jukka Kapelasta tuli Trutec Oy:n osakas sekä toimitusjohtaja vuoden 2020 alussa. Jukan johtamana Trutecin liikevaihto on viisiinkertaistunut, Trutecin liikevaihto oli vuonna 2024 26,5 milj.euroa.
Jukan tullessa taloon hänen tehtävänään olikin kasvattaa yritystä ja siinä hän onnistui, kertoo hpj Tero Pellinen. Lisäksi Pellinen haluaa kiittää Kapelaa työpanoksestaan yrityksen hyväksi, joka on nostanut yhdessä työntekijöiden kanssa Trutecin uudelle tasolle.
Jukka Kapela kertoo Trutec Oy:n kehittämisen ja kasvattamisen olleen mielenkiintoinen ja motivoiva haaste työurallaan. ”Jään tässä vaiheessa pois kiittäen viiden vuoden yhteisestä matkasta Trutec Oy:n toiminnasta katselemaan uusia haasteita.”, toteaa Kapela.
Yhtiö jatkaa seuraaavalle strategiakaudelle uudella johdolla, toimitusjohtajana jatkaa viime vuonna ohjat käsiinsä ottanut Anssi Mäkelä, toteaa Tero Pellinen.
Lisätietoja:
Tero Pellinen
Hallituksen puheenjohtaja
Puh. +358 405 940 426
Suunnittelimme hallimalliston, jonka pohjalta on helppo aloittaa uuden toimitilan suunnittelu. Hallimallistossamme yhdistyy Trutecin vankka osaaminen ja kokemus toimitilarakentajana, teräsrakennesuunnitteluosaaminen sekä näyttävä arkkitehtisuunnittelu.
Mallisto sisältää asiakkaiden kanssa parhaiksi todetut ratkaisut erilaisista hallipaketeista.
Trutec-Hallimallisto tarjoaa toimivat pohjat ja ratkaisut keskisuuriin ja suuriin hallitarpeisiin:
Trutecin rakennusprojekti on tilaajalle helppo ja läpinäkyvä.
Toteutamme projektit kustannustehokkaasti ainutlaatuisen projektinjohtomallimme avulla.
Trutec Oy on kotimaan markkinoilla toimiva kokenut rakentaja ja teräsrakennetoimittaja, joka toimii verkostoituneella projektinjohtomallilla rakentaen toimitiloja ja myymälöitä, liikuntahalleja ja urheilurakennuksia, voimalaitosrakennuksia sekä teräsrakenteita ja julkisivutoimituskokonaisuuksia.
Vastaamme aina sovitusta kokonaisuudesta yhden luukun periaatteella. Vastaamme kaikista kumppaneistamme kuten omistamme ja varmistamme kaikkien täyttävän vastuullisuus- ja pätevyysvaatimukset. Pyrimme kaikessa toiminnassamme minimoimaan CO2-päästöt.
Trutec Oy:lle on myönnetty CE-merkin käyttöoikeus teräsrakenteiden toteutusluokissa EXC1, EXC2, EXC3 ja EXC4.
Oikeus koskee kantavia hitsattuja teräsrakenteita ja tuotejärjestelmiä standardin EN1090-2 mukaisesti.